Slezan Frýdek-Místek je od 23. prosince v úpadku. Nyní to vypadá tak, že končí. Česká televize přišla s informací, že výpověď v těchto dnech dostává téměř čtyři sta zaměstnanců, zbylých sto padesát zřejmě totéž potká za měsíc. Insolvenční správce a vedení firmy se shodují na tom, že zachování výroby je nereálné. O dalším osudu firmy rozhodnou věřitelé, kterých je přes dvě stě.
Slezan přitom není žádná malá firmička. Své provozovny má na Frýdecko-Místecku, ale i v Uherském Hradišti, na Šumperku a Trutnovsku. Největší textilní společnost v České republice se potápí. Za současné celosvětové krize není výroba v ní udržitelná. Přišla o 70 procent zakázek. Už dříve se textilka potácela nad dnem vinou silné koruny a konkurence z východu. Krize jí ale nyní položila na kolena. Generální ředitel Miroslav Halfar uvedl, že objem zakázek, který má Slezan na první čtvrtletí, zdaleka nepokrývá ty potřeby, mohou zajistit úhradu fixních nákladů.
A jak berou situaci zaměstnanci? „Dostala jsem výpověď a je mi do pláče. Ve Slezanu pracuju přes třicet let. Nevím, co teď budu dělat. Jsme na tom všichni stejně. Je to strašné," téměř plakala jedna z nich. Dodala, že sice tušili, že se firma položí, přesto je to pro ně strašná zpráva. O to horší, že úřad práce nemá dostatečnou nabídku volných míst. Nyní dokonce klesla na polovinu. „Ve Slezanu dělá i můj muž. A takových je nás víc. Nevím, jak budeme žít," dodala propuštěná žena.
Bohužel ani prognózy do budoucna nejsou růžové. Slezan kupříkladu dodával látky pro automobilovou společnost. Ta ale nyní zrušila objednávky, protože právě v automobilovém průmyslu se krize projevuje nejvíce. Pokud by se textilce přece jen podařilo získat zakázky jinde, vezme výpovědi zpět. V opačném případě zůstane v poměru jen 150 zaměstnanců.
Pracovníci dostali výpovědi s dvouměsíční lhůtou a tříměsíčním odstupným. A co bude dál? 26 února se sejde věřitelský výbor. Ten rozhodne, zda Slezan skončí v konkurzu nebo dostane ještě šanci.