Na zasedání zastupitelů to dnes vřelo. Na bodu jednání bylo schválení vyhlášky
o zákazu konzumace alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích. Nakonec pro ni zvedla ruku těsná většina. Platit tedy začne od 1. října. Opozičním zastupitelům se ale vyhláška nelíbí. Je podle nich dalším represivním opatřením, které je zbytečné. Situaci ve městě lze dle nich zvládnout i bez této vyhlášky. Primátorka Eva Richtrová (ČSSD) má ale jasno - vyhláška je reakcí na četné stížnosti lidí, které často obtěžují podnapilí lidé. „Vím o několika lokalitách, kde je tento problém palčivý. Přitom ti, co pijí, jsou chytří a vědí, že vlastně neporušují žádný zákon. Takže když k nim strážníci přijdou, mají argument, že nic neprovedli. To se vyhláškou změní," je přesvědčena primátorka. Jako příklad uvedla prostory poblíž Kulturního domu Válcoven plechu ve Frýdku nebo Zámecký park. „Taky to bývá v okolí takzvaných hladových oken. Lidé si stěžují, že je opilci obtěžují. Takže tou vyhláškou je budeme chránit. Já vím, že alkoholismus jako takový tím nevymítíme, ale dáme strážníkům větší prostor k řešení problému. No a když se vyhláška neosvědčí, můžeme ji za půl roku zrušit," pokračovala Richtrová. Podle ní je již celá řada měst, která takovou vyhlášku již schválila. A v mnoha se už i prý osvědčila.
Pro je i ředitel městské policie Václav Buček. „Určitě nám to pomůže v práci. Budeme moci zasáhnout dříve, než podnapilí začnou někoho obtěžovat," připojil se k primátorce. Podle něj stížností na podnapilé výtržníky přibývá.
Opozice je ale z vyhlášky více než rozpačitá. „Bude stejně účinná jako přijetí bodového systému u řidičů. Kdo bude chtít pít, přelije si alkohol do plastové láhve. Vyhláška je připravena na zcela nekoncepčních základech. Když už ji chcete, dobře. Ale je třeba ji lépe připravit," řekl zastupitel Miroslav Merta (ODS). Opozičníci rovněž upozorňují, že takovéto represivní vyhlášky by se měly přijímat opravdu jen v krajních případech. „Kdo bude postižen? Slušný člověk nebo turista, který si dá třeba na náměstí nebo v parku jedno pivo. Ale alkoholiků se to nedotkne, ti budou pít dál," jsou přesvědčeni opoziční zastupitelé. Podle nich je tento krok zřetelným předvolebním líbivým gestem. Problém ale ve městě nevyřeší. „Měla by začít pořádně pracovat městská policie. Má páky na to, jak zatočit s výtržníky. Nová vyhláška ničemu neposlouží, je zbytečná," zdůraznil Igor Svoják (ODS).
Nová vyhláška zakáže pití alkoholických nápojů především v parcích, památkových zónách, autobusovém a vlakovém nádraží, kulturních domech, nemocnicích a zdravotnických zařízeních, náměstích a historické části města. Zákaz se vztahuje na okruh 50 metrů kolem těchto míst. Netýká se posledního a prvního dne v roce, neplatí při městských slavnostech či jiných akcích spolupořádaných radnicí, ani v restauračních předzahrádkách. Zkušenosti s obdobnou vyhláškou mají například v Bohumíně na Karvinsku, kde začala platit od května. Podle bohumínského starosty Petra Víchy se ukazuje, že vyhláška není všelékem, ale jen určitým nástrojem pro městskou policii.