Za první pololetí letošního roku došlo v Moravskoslezském kraji celkem k 240 případům trestných činů vloupání do bytů a k 146 případům vloupání do rodinných domků. Ve stejném období loňského roku to bylo 236 a 166 případů. Zjistit pachatele se zatím podařilo zhruba v každém čtvrtém případě.
Občané by měli sami ve svém vlastním zájmu dbát na zajištění svého majetku. Své byty a domy by měli opatřit kvalitními bezpečnostními zámky v kombinaci s dalšími zabezpečovacími prostředky, jako jsou bezpečnostní závory, pojistky dveřních závěsů, řetízky, výplně dveřních zárubní proti jejich roztažení anebo elektronická čidla s alarmy. Je třeba si uvědomit, že zloději vždy hledají cestu nejmenšího odporu. Pokud má rodina přízemní byt je dobré jeho okna opatřit bezpečnostními foliemi nebo okrasnými mřížemi. To platí zejména pro přízemní byty s balkóny.
Cennosti, peníze a šperky doporučujeme před cestou uschovat v pronajatých trezorech banky. Obecně platí, že větší finanční hotovost patří do peněžního ústavu a ne pod polštář či koberec.
Doklady o zakoupeném zboží jako je elektronika nebo drahé průmyslové zboží je třeba důkladně uschovat, případně si opsat výrobní čísla. To pak při případné krádeži pomůže policii při pátrání.
V době delší nepřítomnosti je dobré požádat příbuzné o občasnou kontrolu bytu či domu. Především je potřeba zajistit pravidelné vybírání domovní schránky. Je také vhodné občas provést změnu stavu v bytě, abychom případným tipařům dali vědět, že obydlí není dlouhodobě opuštěno. Může se jednat o ručník na balkóně, posunuté záclony nebo závěsy. Milan Klézl, vrchní komisař