Čelová lampa, rektoskop a příslušenství k tvz. Baronově metodě stálo přes 100 tisíc korun. Frýdecko- místecká nemocnice tak nabízí pacientům při vyšetření i samotném zákroku větší komfort.
Hemorhoidální nemoc konečníku, lidově označována hemeroidy, sužuje pacienty především středního a vyššího věku, kdy její ataku zažije aspoň jednou v životě pravděpodobně každý člověk. Nevyhýbá se však ani lidem mladým a jinak zdravým, včetně sportovců, těhotných žen. Jde tedy o časté a nepříjemné onemocnění. „Projevuje se potížemi v oblasti konečníku. Nejčastěji se jedná o krvácení při stolici, někdy i mimo ni. Dále také bolesti, vylézání tzv. uzlů apod. Komplikace choroby, především zánět, pak potíže stupňují," upozorňuje chirurg Anna Krzystková.
Podstatou nemoci je rozšíření žilních pletení v konečníku. Možností léčby hemorhoidální choroby je více. Přihlíží se ke stadiu onemocnění, jejich tíži, věku apod. „Nejprve přichází na řadu léčba konzervativní. Pokud však tato léčba nepomáhá a potíže se zhoršují, je na místě chirurgické vyšetření. Kromě klasické operace a jejich různých, i velmi moderních, modifikací, které vyžadují zákrok na operačním sále v celkovém znecitlivění, jsou zde v posledních letech i polooperační možnosti. Takovou je i Baronova metoda, kterou nyní s novým vybavením můžeme aplikovat ve větším rozsahu než dosud. Její výhoda je hlavně v tom, že méně zasáhne do životního rytmu pacienta a celkově je šetrnější. Jde o krátké ambulantní zákroky, hrazené zdravotními pojišťovnami. Nevyžadují hospitalizaci a uzdravení pacienta je o to rychlejší," popsala doktorka Krzystková a pokračovala: „I když mají první potíže s menšími hemorhoidy tendenci ustoupit samy, projevy se obvykle postupně horší, jsou častější a přivedou pacienta k lékaři, často až na naši chirurgickou ambulanci. Je důležité nepodceňovat konečníkové či střevní potíže. Navštivte svého praktického lékaře, který může doporučit další dovyšetření. Vyloučí se tak jiné, závažnější onemocnění."