Naše Frýdecko Místecko - Český domov
  • Zprávy
    • Zprávy
    • Sport
    • Servis
    • Kultura / Volný čas
    • Příspěvky čtenářů
    • PR články
    • Rozhovory
  • Kalendář akcí
  • Mapa
  • Infoservis
  • Řádková inzerce
  • Zprávy
  • Kalendář akcí
temp° 11°C

přihlášení registrace
Středa 21. Dubnasvátek má Alexandra
Rubriky
  • Zprávy
  • Sport
  • Servis
  • Rozhovory
  • Kultura / Volný čas
  • Příspěvky čtenářů
  • PR články

Lidské hyeny útočí. Senioři pláčou

Jsou mezi námi. Na první pohled je nepoznáte. Jsou neuvěřitelně přesvědčiví a obratní. O kom je řeč? O lidských hyenách, které okrádají ty nejbezmocnější z nás – seniory.

hyeny1
hyeny1

Marie Quittová ze Sviadnova u Frýdku-Místku si myslela, že se jí to nemůže stát. Jednou u jejích dveří ale zazvonila žena s doprovodem muže. Tvrdili, že jsou elektrikáři a přišli vrátit třítisícový přeplatek. Třebaže jim seniorka nevěřila, nakonec se jim podařilo vzít jí její úspory. Přímo před jejíma očima.

Na Frýdecko-Místecku se obdobných případů stalo v tomto roce již téměř dvacet. Scénáře bývají různé. Zloději se vydávají za elektrikáře, pracovníky pojišťoven, kteří prý nesou přeplatky za zdravotní péči. Často jsou to podomní prodejci. Novým fíglem je tvrzení, že se například vnuk naboural v autě a potřebuje půjčit peníze na pokutu. Okradení senioři navíc na krádež vůbec nepřijdou. Řeknou si třeba, že úspory asi dali někam jinam a zapomněli, kam. Nebo si krádeže všimnou až za nějakou dobu. Najít zločince je pak o to nesnadnější. „Bohužel senioři mívají peníze schované zhruba na stejných místech. Ve skříních mezi prádlem, v příborníku a podobně.  Zlodějům stačí zjistit, kde skrýš je a mají vyhráno," varoval policejní mluvčí Ivan Žurovec. Tyto lidské hyeny se chovají velmi profesionálně. Mají neuvěřitelné přesvědčovací schopnosti, jsou důvěryhodní. „Proto lidem radíme - nemějte doma větší množství peněz. Starší generace není zvyklá používat k úschově financí bankovní ústavy. To je ale velká chyba," zdůraznil mluvčí.

Jak se tedy zachovat? Policie radí -  Buďte maximálně nedůvěřiví k cizím lidem. Nikdy nepouštějte do bytu cizí osobu! Nikdy neotvírejte automaticky dveře, nevíte-li, kdo je za nimi. Všímejte si svého okolí. Mějte na viditelném místě všechna potřebná telefonní čísla.  S sebou na nákup noste pouze nejnutnější obnos peněz. Peníze si nenechávejte ve větším množství doma,  pokud je nemáte řádně  zabezpečeny. Existují možnosti bezpečného uložení peněz - banka, pošta, spořitelna...Pokud jdete vybrat větší částku peněz, požádejte  příbuzného o doprovod. Neinformujte okolí o množství peněz, svého majetku. Nenoste dohromady doklad totožnosti spolu s penězi a kreditní kartou. Nenoste je na povrchu nákupních tašek, kabelek. Nechoďte blízko okraje vozovky s taškou přes rameno směrem do  silnice, hrozí nebezpečí, kdy pachatel tašku  strhne z ramene a odcizí ji. Nikdy nepřijímejte doprovod neznámých lidí. Vyhýbejte se neosídleným místům. Pokud používáte kreditní kartu, nepište si PIN na kartu či své doklady. Lidské hyeny jsou mezi námi. Bohužel to na nich nepoznáte!

 

Poslat článek emailem

Váš email:

Email příjemce:

Vzkaz pro příjemce:

Opište kód z obrázku: kodzobrazku

Tweet
  • Galerie
  • Video
  • Komentáře
  • Mapa
  • Poslat emailem
  • Vytisknout
  • Sdílet článek

Podobné články

Zaparkování může řidiče přijít pěkně draho. Ilustrační foto: Naše F-M

Město šikanuje občany za špatné parkování

Vydáno 23.7.2020

Ve Frýdku-Místku chybí minimálně 3000 parkovacích míst. Bez ohledu na tento fakt, městská policie přitvrdila. Údajně na příkaz politiků, kteří jsou ale paradoxně odpovědni za nedostatek parkovacích míst.

Malíř Josef Lang na snímku z Langova domu z roku 2012.  Foto: archiv

Pocta Josefu Langovi, Marii Knödlové a Jaroslavu Konečnému

Vydáno 5.6.2020

Zastupitelé rozhodli o udělení Ceny statutárního města Frýdku-Místku třem osobnostem.

Hasičská zbrojnice v Lískovci. Foto: MM F-M

Zbrojnice v Lískovci je jako nová

Vydáno 22.5.2020

Dobrovolní hasiči z Lískovce užívají zmodernizovanou zbrojnici.

AKTUALIZOVÁNO
22.8.2008 12:55
POČET SDÍLENÍ
krát
  • Vydáno:22.8.2008 12:52
  • Autor:Pavla Fucimanová
  • Rubrika:Zprávy
  • Lokalita:Naše Frýdecko Místecko
Pavla Fucimanová
1GALERIE
 VIDEO
0KOMENTÁŘE
 MAPA
Autolaros Speed v Ostravě-Hrabové

Autolaros Speed: Jsme tady pro vás již 22 let

Společnost Autolaros Speed se zabývá prodejem a servisem vozů Hyundai a Mazda již 22 let. Za tuto dobu jsme se dostali do pozice největšího prodejce vozů Hyundai a Mazda na Moravě.

Pasivní dům Milana Malého v Ostravě-Plesné

Pasivní dům = levné a zdravé bydlení s vysokým komfortem

Milan Malý bydlí se svou rodinou v Ostravě-Plesné v pasivním domě. Vysvětlil, v čem se liší od běžného rodinného domu.

''Zákonné minimum 35 miliónů za škody na zdraví či případné úmrtí nemusí stačit,“ varuje Václav Runštuk z Koope rativy.

Zvyšte si limity povinného ručení. Ty staré vám už nemusí stačit

Nový občanský zákoník významně rozšiřuje a zvyšuje odškodnění při újmách na zdraví, které se projevuje i v povinném ručení. “Zejména často jezdící klient by vždy měl zvolit vyšší limity plnění. Stokoruna či dvě ročně navíc za jistotu určitě není moc,” zdůrazňuje ředitel pojištění motorových vozidel Kooperativy Václav Runštuk.

Kandidát na senátora za frýdek-Místek MUDr. Martin Adamec.  Foto: Ivan Korč

Primář Martin Adamec: Zlepšeme vzduch a prodlužme si život

Plicní lékař MUDr. Martin Adamec působil čtyři roky v zastupitelstvu Frýdku-Místku. Nyní kandiduje za hnutí Naše Město FM do Senátu a také znovu do městského zastupitelstva.

Lídr Našeho Města Marek Šimoňák. Foto: Ivan Korč

Ředitel gymnázia a lídr Našeho Města F-M Marek Šimoňák: Obnovíme důvěru v magistrát

Kandidátku hnutí Naše Město Frýdek-Místek vede do komunálních voleb středoškolský učitel, ředitel gymnázia, historik a cyklista Marek Šimoňák.

  • Pošli námět na článek
  • Pošli video
  • Pošli fotogalerii
  • Vložit akci

Naše Frýdecko Místecko

  • Kalendář akcí
  • Infoservis
FM 6/2017

Archiv tištěného vydání

  • FM 6/2017
  • FM 1-2/2017
  • FM 12_2015
  • FM 11_2015
  • archiv       

Regionální redakce

  • Praha - centrum
  • Praha 3
  • Praha 4
  • Praha 5
  • Praha 6
  • Praha 7
  • Praha 8
  • Praha 9
  • Praha 10
  • O nás
  • Kontakty
  • Zprávy
Český domov.cz
  GoPay.cz