Naše Frýdecko Místecko - Český domov
  • Zprávy
    • Zprávy
    • Sport
    • Servis
    • Kultura / Volný čas
    • Příspěvky čtenářů
    • PR články
    • Rozhovory
  • Kalendář akcí
  • Mapa
  • Infoservis
  • Řádková inzerce
  • Zprávy
  • Kalendář akcí
temp° 11°C

přihlášení registrace
Středa 3. Březnasvátek má Kamil
Rubriky
  • Zprávy
  • Sport
  • Servis
  • Rozhovory
  • Kultura / Volný čas
  • Příspěvky čtenářů
  • PR články

Jaromír Polášek: Zločinů, které se Frýdku-Místku napáchaly, je přehršel

Historik Jaromír Polášek je frýdecký patriot. Město má rád, třebaže téměř zmizela jeho historická část. Jak ale říká, drží ho nad vodou spousta dobrých lidí.

rozhovor1-web
rozhovor1-web - foto: Robert Mročka

Jakou část Frýdku máte nejraději?

(Dlouze se zasmál) Miloval jsem Růžový pahorek, jak ještě byl starý. V místech, kde je dnes školka na ulici Tolstého, tak tam měly moje tety a strýc zahrady. Dokonce jsem uvažoval, že bych si tam postavil dům. Dnes je tam hospoda, obchod a škaredé paneláky. Pak jsem miloval Pivovarnickou i Blatnickou ulici. Tam byl takový dolík s potůčkem. Nyní je tam parkoviště Kauflandu.

Je nějaké místo, které teda ještě existuje?

Ano, k tomu jsem chtěl dojít. Je jím frýdecký zámek, ve kterém pracuji už třicet let. Už jako student jsem tady chodil na brigády a do nějakého vlastivědného spolku. Čtvrté místo, které je mi blízké, kvůli kterému jsem vlastně frýdecký patriot, je jedna ze dvou nezničených ulic mimo náměstí a Radniční, protože jinak je Frýdek úplně zničený přestavbou. Tak tou ulicí je Těšínská. Na Těšínské jsem se narodil stejně jako můj otec. Dědeček někdy za Rakouska tam koupil větší dům, když prodal svůj grunt. Takže já sbírám celý život záběry Těšínské. Mám jich asi kolem sto padesáti. Tato ulice má totiž atmosféru. Její funkci převzala Masarykova třída. Ale zachovala si svůj venkovský kolorit, kde hrčely žebřiňáky, kde se obchodovalo, kudy přijížděli kupci. Ale bohužel zde vznikají velké domy, které sem prostě nepasují. Otec ještě zažil dřevěné domy, já zase zažil, jak se bourají.

Frýdek-Místek je jedno z nejznetvořenějších měst v republice. Jaký byl podle vás největší zločin, který se na něm spáchal?

Já jsem to tak dlouho nevnímal. Dokud se bouralo v Místku,  nechodil jsem tam, takže se mě to nijak moc nedotýkalo. Až jsem začal studovat na místeckém gymnáziu, trochu se to změnilo. Těch zločinů, které se tady napáchaly, je ale samozřejmě velikánská spousta. A Frýdek to odnesl, přestože se začal bourat později, ještě daleko více, než Místek. Bezručova, Frýdlantská, tam je ještě znát taková ta česká škola, tam ta architektura není tak úplně otřesná. To, co se tam stavělo v lehkém zdemokratičtění šedesátých let, má i duši. Na Frýdlantské také bývaly hezké domečky, ale byly staré, takže to člověk zase až tak neplakal.

A pak ten průtah městem.....

Ano, průtah městem kolem místeckého náměstí, vybourání krásného Hyklova obchodního domu, celá ulice Národních mučedníků, Černá cesta, která vedla krásně do polí, to všechno zmizelo. Pak pochopitelně atmosféru městu dávala Hasičská. By´t v ní byly staré domy, u kterých se muselo počítat s demolicí. Úplně šílené je to tady pod hradbami, to znamená ulice Pivovarská vedoucí k Mariánskému kostelu. Tam je to, jak bych řekl, brutálně vykuchané, rozřezané, znetvořené. To byla hrůza. Mariánský kostel je utopen do panelákové zástavby.

Jsou tady ale i novodobější hrůzy, že?

Samozřejmě šílený Kaufland. Za celá léta jsem dostal přes ústa jenom jednou, a to právě kvůli Kauflandu, kdy nějaký občan neunesl, že sbíráme podpisy proti jeho výstavbě. Proti tomu obrovskému dobrodiní. Nakonec Kaufland stojí. A žádná krása to není. Paní Tlučková k tomu řekla, že paneláky do nebe stejně nevyrostly a velebný duch kostelů a věží se nad nimi vznáší.

Kdy se to vlastně všechno tady pokazilo?

Frýdek-Místek je městem paradoxů. Možná to začalo někdy už za Rakouska. Frýdek byl industriální, ale pořád tady byl ten venkov cítit. Byly zde trhy, prodávaly se řemeslnické produkty. Město bylo poklidné. To, co se ale udělalo v komunistické éře, dalo městu zabrat. To, co se stalo na Slezské, je úplný vrchol. Tam bych nechtěl bydlet ani náhodou. To raději budu někde v papindeklové krabici, než tam.

Bylo všechno úplně špatně?

To zase ne, našly se třeba peníze a postavila se tam socha nějakého havíře. Na Růžovém pahorku poskládali krásnou růžovou mozaiku.  Sídliště není nic moc, ale našly se peníze a skončilo tam solidní dílo. Když si vezmeme, jak bylo zprzněno místo před kinem Petra Bezruče, tak to je hrůza. Kdyby tam namísto té sochy nechali fontánu, co ji zrušili, vypadalo by to daleko lépe.  Teď tam nic není, ale spousta děl, co tady byla, měla úroveň. Zbyl nám kosmonaut, neboli cvičenec, takzvaný vykopnutý zákazník. Ale dnešní mladá generace ani neví, že tam stával obchod s nedostatkovým zbožím, kola, šicí stroje a ledničky a člověk musel chodit s prosíkem, aby sehnal třeba obyčejnou hadičku do pumpičky.

A co obyvatelé města?

Město má tu smůlu, že většina lidí nepochází odsud. Že velká část obyvatel postrádá jakoukoliv historickou paměť. A naši politikové, kteří fungují od data do data, raději tu paměť pro jistotu nemají také.  Protože co kdyby se na něco přišlo, co se dělo před rokem 1989?

Co říkáte na okraje města? Třeba na takový Berlín?

O Berlínu se dá určitě říct, že má duši. Ale zase, když se podařilo vystěhovat Rómy, dostali se tam movitější občané a už se ta koncepčnost Berlína mění. Byl unikátní v tom, že to byly řadové domy, vytvářely se tam vnitrobloky a obvodová zástavba. Takže do toho nefoukalo, lidé měli své zahrádky, bylo tam útulnu.  Bohužel dnes začíná každý dům vypadat jinak.

To by měl někdo hlídat, ne?

No my sice máme nějaký útvar hlavního architekta, ale že by to někdo konceptuálně řešil, tak to ani ne. Vybouraly se třeba Karolínské lázně v Místku a nikdy se to nezastavělo. Je to na rohu u polikliniky. A teď se tam postaví budova, která jakoby to historické centrum zabíjí, dělá z toho něco úplně jiného. Nebo klasický případ je stará Ostravská, když se jde na náměstí. Poštovní spořitelna, Kooperativa, to by ještě šlo, ale jak je tam ta nějaká herna, tak to je rána do hlavy.

Jak se podle vás tady pečuje o památky.

(Dlouhý povzdech). Pečuje, nepečuje. Na jedné straně se staví, na druhé se spousta věcí zničila. Viz třeba krásná dlažba, která se pohřbila pod asfaltem a dnes pod novou dlažbou u magistrátu. Kdo si dnes vzpomene, že když postavili nádhernou budou magistrátu podle návrhu architekta Barona, před vchodem byly dvě fontány. Ty tam byly do války, pak se zavřely, byly poškozeny, při osvobození po nich možná pojezdil ruský tank, ale v pokročilých letech už je zadláždili. Určitě v horkém létě udávaly ty vodotrysky příjemnou chladivou atmosféru.

Co kostely?

Ty dopadly dobře. Zmizela ale spousta detailů, przní se budovy, jak jen to jde. Například na Palackého bývala dívčí měšťanská škola. Byly tam krásné dveře v secesním stylu. Plác, jsou tam plastové dveře. Historické budovy, plác, dají tam plastová okna. Bývalá vojenská správa, samozřejmě za bolševika opadala fasáda, teď se tam lepí úžasné pseudodetaily z polystyrenu, protože nikdo už neumí se štukem dělat. Je to smutné.

Je ve městě něco, ze čeho máte radost?
Mám radost, že zatím stojí Víceúčelová sportovní hala, která ještě nějak spojuje město. Je na ni pěkný pohled. Z toho, co se ale tady postavilo za posledních dvacet let, mě nerajcuje vůbec nic. Naopak mě vyděsila jedna paní učitelka ze Slezské, která na mě zvedla hlas, že se zastávám židů. Mimochodem použila jiné přídomky. Že bych měl pomoci lidem na Slezské tím, že jako známý člověk se mám zasadit, aby byl zrušen židovský hřbitov. Aby se nemuseli dívat na náhrobky, aby se tam postavilo parkoviště. Není kde parkovat.

Co jste jí na to řekl?

Že by měla vrátit diplom a najít si jinou práci, než učit děti. To jsem se naštval asi nejvíce za posledních dvacet let. Naštěstí ne všichni lidé jsou takoví. Naštěstí je zde dost patriotů, kterým na městě záleží, kteří obětují svůj volný čas, peníze, aby se tady něco zlepšilo. A já pořád věřím, že se to ve Frýdku-Místku zlepší.

Poslat článek emailem

Váš email:

Email příjemce:

Vzkaz pro příjemce:

Opište kód z obrázku: kodzobrazku

Tweet
  • Galerie
  • Video
  • Komentáře
  • Mapa
  • Poslat emailem
  • Vytisknout
  • Sdílet článek

Podobné články

Zaparkování může řidiče přijít pěkně draho. Ilustrační foto: Naše F-M

Město šikanuje občany za špatné parkování

Vydáno 23.7.2020

Ve Frýdku-Místku chybí minimálně 3000 parkovacích míst. Bez ohledu na tento fakt, městská policie přitvrdila. Údajně na příkaz politiků, kteří jsou ale paradoxně odpovědni za nedostatek parkovacích míst.

Malíř Josef Lang na snímku z Langova domu z roku 2012.  Foto: archiv

Pocta Josefu Langovi, Marii Knödlové a Jaroslavu Konečnému

Vydáno 5.6.2020

Zastupitelé rozhodli o udělení Ceny statutárního města Frýdku-Místku třem osobnostem.

Hasičská zbrojnice v Lískovci. Foto: MM F-M

Zbrojnice v Lískovci je jako nová

Vydáno 22.5.2020

Dobrovolní hasiči z Lískovce užívají zmodernizovanou zbrojnici.

AKTUALIZOVÁNO
11.4.2011 11:23
POČET SDÍLENÍ
krát
  • Vydáno:11.4.2011 11:21
  • Autor:Pavla Fucimanová
  • Rubrika:Zprávy
  • Lokalita:Naše Frýdecko Místecko
Pavla Fucimanová
1GALERIE
 VIDEO
0KOMENTÁŘE
 MAPA
Autolaros Speed v Ostravě-Hrabové

Autolaros Speed: Jsme tady pro vás již 22 let

Společnost Autolaros Speed se zabývá prodejem a servisem vozů Hyundai a Mazda již 22 let. Za tuto dobu jsme se dostali do pozice největšího prodejce vozů Hyundai a Mazda na Moravě.

Pasivní dům Milana Malého v Ostravě-Plesné

Pasivní dům = levné a zdravé bydlení s vysokým komfortem

Milan Malý bydlí se svou rodinou v Ostravě-Plesné v pasivním domě. Vysvětlil, v čem se liší od běžného rodinného domu.

''Zákonné minimum 35 miliónů za škody na zdraví či případné úmrtí nemusí stačit,“ varuje Václav Runštuk z Koope rativy.

Zvyšte si limity povinného ručení. Ty staré vám už nemusí stačit

Nový občanský zákoník významně rozšiřuje a zvyšuje odškodnění při újmách na zdraví, které se projevuje i v povinném ručení. “Zejména často jezdící klient by vždy měl zvolit vyšší limity plnění. Stokoruna či dvě ročně navíc za jistotu určitě není moc,” zdůrazňuje ředitel pojištění motorových vozidel Kooperativy Václav Runštuk.

Kandidát na senátora za frýdek-Místek MUDr. Martin Adamec.  Foto: Ivan Korč

Primář Martin Adamec: Zlepšeme vzduch a prodlužme si život

Plicní lékař MUDr. Martin Adamec působil čtyři roky v zastupitelstvu Frýdku-Místku. Nyní kandiduje za hnutí Naše Město FM do Senátu a také znovu do městského zastupitelstva.

Lídr Našeho Města Marek Šimoňák. Foto: Ivan Korč

Ředitel gymnázia a lídr Našeho Města F-M Marek Šimoňák: Obnovíme důvěru v magistrát

Kandidátku hnutí Naše Město Frýdek-Místek vede do komunálních voleb středoškolský učitel, ředitel gymnázia, historik a cyklista Marek Šimoňák.

  • Pošli námět na článek
  • Pošli video
  • Pošli fotogalerii
  • Vložit akci

Naše Frýdecko Místecko

  • Kalendář akcí
  • Infoservis
FM 6/2017

Archiv tištěného vydání

  • FM 6/2017
  • FM 1-2/2017
  • FM 12_2015
  • FM 11_2015
  • archiv       

Regionální redakce

  • Praha - centrum
  • Praha 3
  • Praha 4
  • Praha 5
  • Praha 6
  • Praha 7
  • Praha 8
  • Praha 9
  • Praha 10
  • O nás
  • Kontakty
  • Zprávy
Český domov.cz
  GoPay.cz