V posledních desetiletích dochází k enormním nárůstu vadného držení těla u dětí a následnému vzniku návazných onemocnění. Příčiny vzniku onemocnění pohybového aparátu je třeba hledat již v dětství, kdy se vlivem nesprávného zatížení pohybového aparátu rozvíjí svalová nerovnováha. „K dramatickému zhoršení držení těla dochází zejména v době po zahájení školní docházky, tedy u dětí ve věku sedm až jedenáct let," upozornila ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková. Podíl na vzniku vadného držení těla má rovněž ergonomicky nevyhovující nábytek.
Pracovníci hygieny proto kontrolují, zda jsou školská zařízení vybavena v souladu s vyhláškou č. 410/2005 Sb. nábytkem, který zohledňuje rozdílnou tělesnou výšku žáků. Nemusí se přitom jednat o nastavitelný nábytek, stačí, když ve třídě jsou dva až tři velikostní typy židlí a stolů.
„Naši pracovníci se při kontrolách ve školách často setkávají s případy, kdy žáci sice mají nový nastavitelný nábytek, ale nikdo jim výšku sedáku či lavice nenastaví do potřebné výšky nebo jsou třídy vybaveny jednotným nábytkem, který sice vizuálně působí dobře, ale nevyhovuje všem dětem. Vždyť mezi nejmenším a největším žákem ve třídě bývá i dvaceticentimetrový rozdíl. Doplněním nábytku ve dvou až třech velikostech ve třídě by prospělo všem," uvedla Helena Šebáková.
K prevenci poruch pohybového aparátu mohou přispět zejména učitelé 1. stupně základních škol, pokud alespoň dvakrát v roce zkontrolují, zda jejich žáci mají nábytek odpovídající výšce postavy. Mohou povolit i alternativní způsoby sezení jakými jsou obrácená židle nebo podpěrné klíny, využijí volných prostor k jiným polohám při vyučování (na koberci v lehu, kleku) a dětem poskytnou volný pohybový režim v průběhu přestávek.