Letošní rok má pro Frýdlant nad Ostravicí zvláštní význam. Brána Beskyd, jak bývá nazýváno, má historicky první knižní vydání vlastních dějin města - nese název Dějiny Frýdlantu nad Ostravicí, Lubna a Nové Vsi. Vedení radnice včele se starostou Frýdlantu nad Ostravicí Jiřím Mořkovským, společně se zástupci partnerským měst, dnes v rámci tradičního Trhu lidových řemesel 700 stránkové dílo slavnostně pokřtilo. Pětičlenný tým fundovaných historiků shromaždoval a zpracovával historická data několik měsíců, aby na konci veřejnosti představil své dílo.
Vznik Frýdlantu nad Ostravicí je datován na konci 13. století. „Za námi je tedy více než 700 let dějin nabitých událostmi a ty bylo třeba podrobně zmapovat. Vyslyšeli jsme sílící hlasy lidí, kteří měli o takovouto knihu zájem. U příležitosti 60. výročí udělení městských práv jsme loni vydali zúžené, dvojjazyčné, sešitové vydání. Letos se tedy lidé dočkali kompletních dějin v knižní podobě," řekl starosta města Jiří Mořkovský (ODS).
Počátky osídlení lokality města v malebném prostředí Beskyd v dobách vlády krále Přemysla Otakara II., postupný vznik lašských tradic spojených se zemědělstvím, pastevectvím, lesnictvím, trhovectvím, řemeslnictvím, náležitost k olomouckému Arcibiskupství, silná tradice hamernictví, poté železárenská a vyhlášená smaltérská výroba, německý fenomén, doby válek, socialistické výstavby, rozvoj turistiky a nakonec i moderní dějiny, to jsou pro Frýdlant nad Ostravicí v kostce klíčové, historické milníky. Odborník na historii Rudolf Hurt v 50. letech zpracoval první dějiny města, jeho materiál tj. 800 stran strojopisu se však nikdy nedočkal svého vydání. Současný tým odborníků pracoval pod vedením Jana Al Saheba. „Je obrovskou výhodou, že Jan Al Saheb žije přímo u nás ve Frýdlantu a k tématu má tedy velice blízko. Zásah jeho týmu byl široký, detaily a souvislosti bylo třeba v průběhu dvou let dohledat i v jiných archivech na Moravě. První ohlasy hovoří o tom, že dílo se povedlo. Kniha dějin města o rozsahu více než 700 stran s bohatou obrazovou částí je zpracována moderní, čtivou formou," doplnil Jiří Mořkovský.
Město v průběhu dvou let uvolnilo z rozpočtu na realizaci tohoto projektu sumu 468000 korun. První frýdlantské dějiny mohou zájemci získat na pobočkách Beskydského informačního centra. Publikace bude dostupná i na úřadu města a v městské knihovně.